Drukuj Email
Klatka

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia,

nie jest rzeczą.

Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

(art.1.1 Ustawy o ochronie zwierząt)


 

FORMALNOŚCI ADOPCYJNE

 

 

1. Po kota do schroniska należy przyjechać z transporterkiem. Kot może opuścić schronisko jedynie w bezpiecznym i przeznaczonym do tego kontenerku.

 

2. Warunkiem adopcji kociaka czy młodego kota jest zobowiązanie się do przyszłej kastracji/sterylizacji. Jeśli kot jest jeszcze za młody na zabieg tak, by można było wykonać go w schronisku, bardzo prosimy o dopilnowanie tego kiedy kociak osiągnie odpowiedni wiek.

 

3. Decyzję o adopcji kota każdorazowo podejmuje pracownik schroniska po rozmowie z osobami chętnymi do adopcji.

 

4. Kota (lub psa) może adoptować jedynie osoba pełnoletnia. Adoptując kota ze schroniska podpisuje się umowę adopcyjną, w której przyszły opiekun zobowiązuje się do odpowiedniej opieki nad zwierzęciem. Do podpisania umowy potrzebny jest dowód osobisty.

 

5. Schronisko pobiera opłatę za adopcję w wysokości 30zł. Koty oddawane do adopcji są szczepione, odrobaczone (co nie zwalania przyszłego opiekuna z obowiązku porządnego odrobaczenia kota po schronisku) oraz, jeśli są w odpowiednim wieku, wykastrowane/wysterylizowane.

 

6. Staramy się oddawać koty do jak najlepszych domów. Bardzo chcielibyśmy by nasi podopieczni w nowym domu mieli zapewnione warunki, które zawarliśmy w INSTRUKCJI OBSŁUGI KOTA.

 

7. Raczej nie oddajemy kotów do domów wychodzących. Dla ich własnego dobra. Koty wychodzące przeważnie żyją krótko i giną tragicznie. Jeśli kot ma trafić do domu wychodzącego ma to być dom bezpieczny - z dala od ruchliwych dróg, w okolicy gdzie nie ma ludzi niechętnych kotom (częste przypadki otruć) czy wolno biegających psów. Najlepiej jeśli ogrodzenie podwórka będzie takie, byk kot nie mógł go sforsować. Więcej o bezpieczeństwie kota w nowym domu możecie Państwo przeczytać TUTAJ.

 

8. Jeśli znajduje się chętny do adopcji dom poza Opolem, zawsze staramy się zorganizować transport dla kota. W większości przypadków skutecznie – opolskie koty mieszkają na Mazurach, w Białymstoku, w Gdańsku. Sporo naszych podopiecznych mieszka w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. W tej chwili odległość nie jest problemem. W takich przypadkach zawsze prosimy o zgodę na wizytę przed-adopcyjną. Wizyta ta, nie ma na celu sprawdzenia jak urządzone macie Państwo mieszkania, nie po to by sprawdzić zasobność kieszeni czy to, co macie w lodówce. Znajoma nam osoba, również pomagająca kotom, odwiedza Państwa po to, by sprawdzić w jakie warunki trafi nasz podopieczny. Czy będzie bezpieczny, prawidłowo żywiony, czy w domu znajdzie miłość i poszanowanie dla swojej niezależnej natury. Zanim wyślemy kota w podróż przez pół Polski musimy wiedzieć jaki dom na niego czeka. Proszę się nie obrażać, wszystko co robimy, robimy dla dobra kotów.

 

 

Koty trafiające do schroniska to bardzo często, koty już skrzywdzone. Schronisko nie zastąpi domu ale w schronisku kotom nie dzieje się krzywda, mają dach nad głową, opiekę, są bezpieczne. Dlatego też nie jest już prawdą, że byle jaki dom i tak jest lepszy od schroniska. I właśnie dlatego staramy się rozmawiać z Państwem, sprawdzać w jakie warunki trafią nasi podopieczni a czasem odmawiamy wydania kota do adopcji.

Żadne z naszych działań nie ma na celu obrażenia czy zdyskredytowania Państwa.  

Wszystko co robimy, robimy dla dobra kotów, one są tutaj najważniejsze!