Instrukcja Obsługi Kota
Drukuj Email
Instrukcja

Szanowni Państwo!


Podejmujecie właśnie decyzję o adopcji Kota. Gratuluję! Wasze życie zmieni się o 180 stopni. I to na lepsze!
Zupełnie inaczej wraca się do domu, kiedy wiemy, że czeka na nas Kot. Mark Twain powiedział kiedyś: "Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?".  Ja wiem, że nie.  Od kiedy los obdarował mnie moim pierwszym Kotem, moje życie totalnie się zmieniło. I jestem za to bardzo wdzięczna.
Żeby nasze życie z Kotem było udane, trzeba dowiedzieć się kilku mądrych, praktycznych i łatwych rzeczy. Na temat Kotów wciąż krąży bardzo dużo nieprawdziwych i bardzo krzywdzących przesądów. Przesądy te są przyczyną bardzo złego traktowania i bardzo smutnego losu Kotów. Dlatego chcę Państwu pomóc poznać te niesamowite zwierzęta i ułatwić wspólne zamieszkanie oraz bardzo długie i szczęśliwe życie z Kotem. Będę bardzo wdzięczna, jeśli poświęcicie Państwo kilka chwil na lekturę tego tekstu, na pewno wiele on ułatwi i wiele wyjaśni na temat wspólnego życia z Kotem.

Drodzy Państwo, proszę dobrze przemyśleć adopcję Kota. Jeśli nie jesteście w stanie zapewnić Kotu takich warunków i takiej opieki, która uwzględni specyficzne potrzeby Kota i te fizjologiczne i te psychiczne, zrezygnujcie z adopcji. Jeśli Kot nie będzie miał odpowiedniej dla Siebie opieki, będzie cierpiał a dla Państwa może stać się kłopotem. Czy warto świadomie ryzykować? I naszym życiem i Jego?

Czy wiecie, że Koty żyją nawet do 20 lat?! A są też i takie, które dwudziestkę skończyły i nadal cieszą się zasłużonym życiem Staruszka. Żeby Kot długo cieszył się dobrym życiem, potrzebuje naszej pomocy. Tę pomoc, musimy Kotu zapewnić w czterech podstawowych aspektach…

 
Bezpieczeństwo Drukuj Email
Bezp_sygn

Kot nie zawsze spada na cztery łapy. Kot nie zawsze da sobie radę w każdej sytuacji. Kot nie musi wychodzić. Nie jest prawdą, że Kot mieszkający w mieszkaniu czuje dyskomfort czy cierpi z braku źle rozumianej przez ludzi „wolności”. Proszę pamiętać, jeśli bierzecie Państwo do domu Kota, czy też inne zwierzę, stajecie się Państwo odpowiedzialni za Jego życie. Ich cierpienie nie jest inne, nie jest mniejsze od ludzkiego tylko dlatego, że zwierzę nie potrafi wyrazić cierpienia słowami.

Więcej…
 
Opieka lekarza weterynarii Drukuj Email
Opieka_wet_sygn

O ile nasz Kot nie choruje na nic poważnego, koszty związane z wizytami u weterynarza są całkiem przystępne. Musimy jednak pamiętać, że Kot, tak jak człowiek, jak każde żywe stworzenie choruje. Adoptując Kota, przemyślmy sprawę od strony finansowej – czy jeśli nasz pupil zachoruje będziemy w stanie wydać większą ilość pieniędzy by ratować Jego zdrowie czy nawet życie? Czy będzie nas stać na weterynaryjną karmę? Jeśli przy pierwszej Kociej chorobie postanowicie wymienić Kota na zdrowy model, oddać Kota do schroniska by pozbyć się problemu i nadmiaru wydatków – ODSTĄPCIE PROSZĘ OD ADOPCJI!

Więcej…
 
I na koniec... Drukuj Email

Tak, w pewnym skrócie, wygląda kilka najważniejszych rad które uszczęśliwią nas i naszego Kota. Za zrozumienie Jego kociej natury i za dobrą opiekę, Kot odwdzięczy nam się swoją obecnością, ufnym spojrzeniem w oczy, ciepłem futra i uspokajającym nerwy mruczeniem. Nie ma nic przyjemniejszego niż zasypiać słysząc mruczenie i czując ciepło naszego Kota. Przebywanie z Kotem wzbogaca nasze życie, ubarwia je i czyni dużo weselszym. Opieka nad Kotem nie rewolucjonizuje naszego życia, nie obarcza ogromnymi kosztami. Pamiętając o tych paru ważnych rzeczach otrzymamy bardzo wiele, bardzo małym kosztem.

Jeśli chcecie Państwo miłości bezwarunkowej i tego by Wasz zwierzak non-stop był przy Was – adoptujcie psa. Mimo wszystko, Kot jest indywidualistą i Jego natury już nie zmienimy. Ale jeśli jesteście gotowi zrozumieć Kocią naturę, Kot zmieni Wasze życie na lepsze a Jego miłość będzie niezastąpiona. Ja nie wyobrażam sobie już życia bez Kotów, bez ich niezauważalnej prawie obecności, bez Ich mruczącej miłości, bez zapachu wygrzanego w słońcu futerka…

 

 

W razie wszelkich pytań i problemów, dotyczących Kota serdecznie zapraszam do kontaktu ze mną. Postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć na Państwa pytania i pomóc w ewentualnych kłopotach.

 

Kocia wolontariuszka Opolskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

Patrycja Kwiatkowska

tel. 0/505 127 519

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

GG: 387777

 

A teraz zapraszam już do lektury bardzo przydatnego artykułu na temat karm dla zwierząt.

 
Żywienie Drukuj Email

Zyw_sygn

Na końcu Instrukcji, polecam Państwu do przeczytania artykuł o karmach dla zwierząt, o tym, że Kot Nie Kupił By Whiskasa, a pies nie zrobiłby wszystkiego dla Pedigree. Artykuł może już nie najświeższy ale bardzo fajnie traktuje o przemyśle karm dla zwierząt. Warto więc poświęcić mu kilka chwil.

Zdecydowaliście się Państwo adoptować Kota więc to właśnie na Kociej diecie się skupię. Spróbuję opowiedzieć Wam o tej dziedzinie Kociego życia, która jest niezmiernie dla Niego ważna, która będzie warunkować Jego zdrowie, a co za tym idzie będzie miała wpływ na Wasze wydatki na opiekę weterynaryjną. Diecie, która zapewni Waszemu nowemu członkowi rodziny zdrowe, długie i szczęśliwe życie.

Więcej…
 
Kocia Psyche Drukuj Email
Psych_sygn

Ta wiedza bardzo ułatwi nam codzienne życie z Kotem. Na miłość i szacunek Kota trzeba sobie zapracować. A można to zrobić bardzo łatwo – poznając i szanując Jego Kocią naturę i psychikę. Kocia psychika jest bardzo skomplikowana, bardziej niż nam się zazwyczaj wydaje. Nie jest prawdą, że Koty są samotnikami, człowiek nie jest im potrzebny a przywiązują się tylko do miejsca. Owszem, Kot świetnie daje sobie radę w domu sam, nie zawsze okazuje skończoną radość na nasz widok i jest związany z miejscem w którym mieszka – tak jest uwarunkowany przez naturę. Ale od kiedy to właśnie człowiek oswoił i udomowił Kota – zmienił Jego charakter i stał się za Niego odpowiedzialny.

Więcej…
 
Pieskie Żarcie Drukuj Email

Artykuł pochodzi z czasopisma „Przekrój” z nr 48/2005

 

Pieskie żarcie

Piotr Stanisławski

 

Sprzedaż karmy dla zwierząt to przede wszystkim marketing.

Gotowa karma dla psa czy kota – jakie to wygodne! Ale czy na pewno wiesz, co je twój zwierzak? Może zamiast wybornym mięsem jagnięcia karmisz go przetworzoną soją? Sprawdź, co powinny jeść domowe zwierzęta.

W zwolnionym tempie zdyszany i szczęśliwy pies pędzi, przeskakując kolejne przeszkody. Nic go nie może powstrzymać w drodze do miski ukochanego jedzenia. Gdy jej dopada, widać, że osiągnął pełnię psiego szczęścia. Producenci najpopularniejszych karm starają się, by właściciele zwierzaków żyli w przekonaniu, że najlepsze, co może spotkać ich psy, to jedzenie suchych, brązowych kulek nie mających wiele wspólnego z mięsem. Jak jest naprawdę?

Więcej…