Wolontariat Drukuj Email

Każda forma pomocy wolontariuszy jest bardzo potrzebna, mile widziana a nawet pożądana!

W schroniskowych murach przebywa około setki bezdomnych kotów. Część z nich to małe kocięta i kocia młodzież, część to koty dorosłe. Oprócz pomocy w sprzątaniu klatek i boksów, niezastąpiona jest obecność wolontariuszy w życiu tych kotów.

Co trzeba zrobić, żeby zostać wolontariuszem?

 1. Musisz mieć ukończone 16 lat. Młodsze osoby mogą przebywać w schronisku tylko pod opieką osób dorosłych.
 2. Jeśli masz mniej niż 18 lat musisz przynieść pisemną zgodę rodziców/opiekunów na branie udziału w wolontariacie plus zaświadczenie o ubezpieczeniu (zwykle można o nie poprosić w szkolnym sekretariacie)
 3. Jeśli masz 18 lat i więcej musisz dostarczyć zaświadczenie o ubezpieczeniu ze szkoły lub zakładu pracy.
 4. Kiedy zgromadzisz potrzebne dokumenty, zapraszamy do schroniska –kierunek biuro, gdzie wypada się przedstawić, zadeklarować chęć pomocy i złożyć dokumenty.
 5. Istnieje tzw. zeszyt wolontariuszy, gdzie powinno się składać podpis każdorazowo po wizycie w schronisku.

Czego potrzebują koty schroniskowe?

Młode, wesołe kociaki potrzebują kontaktu z człowiekiem by nie zdziczeć, maluchy chcą się bawić i szaleć. Im więcej tych zabaw będzie w towarzystwie ludzi, tym łatwiej koty te odnajdą się później w nowym domu, nowym otoczeniu i z nowymi opiekunami.

Często trafiają do nas dzikie kocięta lub młode koty. By uchronić je przed wypuszczeniem na wolność jako dzikich kotów, niezbędne jest oswojenie ich z człowiekiem. I tutaj praca wolontariuszy jest bardzo potrzebna. Czas, cierpliwość, zrozumienie i całe pokłady miłości pomogą im oswoić się, zrozumieć, że człowiek nie jest taki zły. Dzięki takiej pracy wolontariuszy, kociaki te będą miały szanse na dom, na dobre życie.

Ostatnią ale chyba najważniejszą grupę naszych podopiecznych stanowią dorosłe, oswojone, domowe koty. Koty oddawane z powodu tysiąca irracjonalnych przyczyn, po śmierci opiekunów. Koty zagubione, wyrzucone na ulicę, podrzucone do schroniska. Te koty cierpią najbardziej. To koty, które straciły wszystko, ukochany dom, ukochaną osobę, ich świat zawalił się kompletnie w jednej chwili. Dla kociej, bardzo delikatnej i skomplikowanej psychiki to straszny cios. Te koty najbardziej potrzebują obecności człowieka, jego uwagi, ciepła i miłości. Dorosłe koty bardzo często wpadają w schronisku w depresję. Nie chcą jeść, nie wychodzą ze swojej kryjówki. Dla tych kotów każda minuta spędzona z wolontariuszem jest bezcenna.

Garść porad dla początkujących:

 1. Strój – pamiętaj, że ma być wygodny. Nie zabieraj do schroniska najlepszej garderoby, bierz pod uwagę to, że najprawdopodobniej i tak się ubrudzisz i tak. Weź pod uwagę kocie pazurki – dziergany sweter na pewno „wyjdzie" z kociarni cały pozaciągany. Możesz przynieść ze sobą rzeczy do przebrania.
 2. Zawsze zapytaj pracownika o kolejność wchodzenia do poszczególnych pomieszczeń: kociarni, kwarantanny lub izolatki.
 3. Jeśli czegoś nie wiesz, zapytaj kogoś z pracowników, każdy chętnie pomoże.
 4. Zapytaj pracownika kociarni o charaktery kotów. Zapytaj z którymi trzeba popracować i jak reagują na nowopoznane osoby a do których lepiej na razie nie podchodzić. Jeśli jakiś kot wzbudza Twój respekt, syczy, warczy nie wyciągaj do niego ręki. Możesz usiąść w pobliżu i mówić do niego spokojnym głosem, możesz nawet przychodzić czytać mu książkę :) Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że po kilku takich wizytach kot zacznie się do Ciebie przekonywać.
 5. Siłą kota do niczego nie przekonasz. Jeśli daje znać, że nie życzy sobie kontaktu, jeśli nerwowo zaczyna machać ogonem nie przytrzymuj go na siłę. Przestań go głaskać, niech poczuje się panem sytuacji, niech nie czuje się do niczego zmuszany. Próba zmuszenia kota do czegoś, na co nie ma ochoty, może się bardzo źle dla Ciebie skończyć. Siła może wzbudzić w kocie agresję.
 6. Zawsze zamykaj drzwi pomieszczenia do/z którego wchodzisz/wychodzisz. Pilnuj by zawsze zamykać za sobą drzwi boksów na kociarni i w izolatce oraz klatek na kwarantannie. Kot wymknie się niepostrzeżenie jeśli tylko zoczy do tego okazję. Jeśli uda mu się wydostać na zewnątrz, bardzo prawdopodobnie więcej go nie zobaczymy a on skończy swój żywot bardzo marnie. Jeśli kot Ci ucieknie nie goń za nim – będzie jeszcze szybciej uciekał, wołaj go stojąc w miejscu, zachęcaj do zabawy zabawkami lub skuś, spokojnie podchodząc, jakimś przysmakiem. Zawsze poinformuj o takim zdarzeniu pracownika!
 7. Jeśli chcesz obdarować swojego ulubieńca przysmakami dowiedz się najpierw, czy nie jest on na specjalnej diecie. Część kotów jest na specjalnych, weterynaryjnych dietach – przysmaki typu karmy hipermarketowej czy resztek z obiadu mogą takim kotom poważnie zaszkodzić.
 8. Pamiętaj, do żadnej pracy nie jesteś zmuszony. Możesz pomagać w takiej formie jaka najbardziej Ci odpowiada (oczywiście zatwierdzonej przez pracownika!). Ale mile widziane są osoby, które do pracy ze zwierzętami podchodzą z entuzjazmem i bez wybrzydzania. Posprzątanie kociej kuwety z kupami wcale nie urąga godności człowieka ;)
 9. Do schroniska możesz przychodzić jak często chcesz i kiedy chcesz (oczywiście w godzinach otwarcia).

 

ZAPRASZAMY!!!