Ropomacicze Drukuj Email

Ropomacicze jest jedną z najczęściej występujących chorób narządów rodnych. Dotyka tak samo kotki jak i suki. Źródła weterynaryjne podają, że zapada na nie nawet  80% niekastrowanych zwierząt płci żeńskiej.

 

Dlaczego?

Ropomacicze mogą wywołać:
- zmiany hormonalne w organizmie zwierzęcia
- infekcja
- poród
- ciąża

 

Co się dzieje?

W wyniku wyżej wymienionych czynników w macicy kotki czy suczki, powstaje stan zapalny błony śluzowej. Następuje silny przerost śluzówki, nadmierna produkcja i gromadzenie się śluzu, w końcu zaczyna zbierać się ropa, w dość szybkim tempie  i dużych ilościach. Macica pęcznieje od ropy.

 

Jak rozpoznać?

Na szczęście chorobę dość łatwo jest  rozpoznać, zwłaszcza jeśli dobrze zna się swojego podopiecznego. Co powinno nas zaniepokoić?

- wyciek z dróg rodnych
- powiększony, bolesny brzuch
- wzrost temperatury
- wymioty
- brak apetytu
- apatia

 

Jak leczyć?

W nielicznych przypadkach, gdy stan zapalny jest w początkowej fazie oraz przebiega w miarę łagodnie, na wyraźne życzenie opiekuna pacjenta, weterynarz może przeprowadzić leczenie farmakologiczne. Niestety jest to tylko „zaleczenie” choroby na jakiś moment. Ropomacicza nie da się wyleczyć podając jakiekolwiek leki. Najczęściej  jedynym ratunkiem dla zwierzaka jest szybka interwencja chirurgiczna polegająca, po prostu, na kastracji. Jest to jedyna SKUTECZNA metoda walki z ropomaciczem. Im szybciej zauważycie, że z Waszym zwierzakiem dzieje się coś niedobrego, tym większa szansa na jego uratowanie. Dlatego zabieg kastracji jest tak ważny! Kastrując swoje kotki czy suki w młodym wieku, w odpowiednim do tego czasie, eliminujecie ryzyko wystąpienia ropomacicza raz na zawsze!

 

Ropomacicze


 

 

Na zdjęciu chorobowo zmieniona macica suki owczarka niemieckiego. Chory organ zajmuje cały koci transporter, nie najmniejszej wielkości. Macica ważyła 8,10kg! Pani Doktor widziała tego psa trzy dni wcześniej, pies miał normalny, "płaski" brzuch. Ropa o ciężarze ponad ośmiu kilo nazbierała się w psiej macicy w ciągu trzech dób. Tak wygląda ropomacicze.

 

 

 

tekst: Patrycja Kwiatkowska na podstawie rozmowy z lek. wet.